A Tata Steel Chess szuperverseny ötödik fordulóját Rotterdamban játszották le, ismét négy partiban született döntés, A játéknap rangadóján a norvég világbajnok Magnus Carlsen meggyőző játékkal győzte le a címvédőként játszó örmény Levon Aronjant. A lengyel Radoslaw Wojtaszek újabb nagy győzelmet könyvelhetett el, Carlsen után a világranglistán második olasz Fabiano Caruanát is megadásra kényszerítette. Az ukrán Vaszilij Ivancsuk a kínai Ding Liren elleni remivel is megőrizte félpontos előnyét. Első nyerésének örülhetett a holland Anish Giri és az azeri Tejmur Radzsabov. Döntetlennel ért véget a francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Loek van Wely, valamint az amerikai Wesley So és a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan partija. A pénteki hatodik forduló csúcsrangadóján Caruana és Carlsen mérkőzik meg egymással.

10940598_10155105860205790_7766811184648946754_n

A pihenőnap után a Tata Steel Chess szuperverseny ötödik fordulóját Rotterdamban játszották le, négy játszmában eldőlt a küzdelem. A játéknap legfontosabb győzelmét a világbajnok Magnus Carlsen aratta, a háromszoros Wijk aan Zee-i győztes norvég világranglista-vezető a címvédőként játszó, négy győzelmi trófeát is begyűjtő örmény Levon Aronjanra mért vereséget. Carlsen remek játékkal nyert, a nyitásból stílusának kedvező állást hozott ki, a világoson mozgó futók cseréje után a sötét vezérszárny gyengeségét ötvözte királyszárnyi akciójával, igazi „egykapus” partiban kényszerítette megadásra a háromszoros olimpiai bajnokot.

A forduló meglepetését a lengyel Radoslaw Wojtaszek okozta, Carlsen legyőzése után a világranglistán második olasz Fabiano Caruanát is legyőzte. A holland védelmű játszmában Caruana a döntő hibát a 39. lépésben követte el, világos b szabadgyalogját többé nem tudta feltartóztatni.

A kínai Ding Liren a kritikus állásban megingott az éllovas ukrán Vaszilij Ivancsukkal szemben, kedvezőbb pozícióban lépésismétléssel remizett.

A holland Anish Giri és a grúz Baadur Zsobava királyindiai védelmű összecsapása váratlan véget ért. Giri kiengedte előnyét, Zsobava taktikai ellenesélyt kapott, de súlyos elnézéssel negyedszer is feladásra kényszerült.

Első győzelmének örülhetett az azeri Tejmur Radzsabov is, bár a 32. lépésben azonnali nyerést hagyott ki a horvát Ivan Saric ellen.

Érdekes csatában osztozott meg a ponton az amerikai Wesley So és a knai világbajnoknő Hou Ji-fan. Élvezhettük a francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Loek van Wely szicíliai védelmü küzdelmét is.

head_main2

Az 5. forduló eredményei:
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2757) – Loek van Wely (holland, 2667) döntetlen (Szicíliai védelem, 60)
Ding Liren (kínai, 2732) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2715) döntetlen (Vezércsel, 26)
Ivan Saric (horvát, 2666) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2744) 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 65)
Anish Giri (holland, 2784) – Baadur Zsobava (grúz, 2727) 1 – 0 (Királyindiai védelem, 36)
Wesley So (amerikai, 2762) – Hou Ji-fan (kínai, 2673) döntetlen (Vezércsel, 66)
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2744) – Fabiano Caruana (olasz, 2820) 1 – 0 (Holland védelem, 47)
Magnus Carlsen (norvég, 2862) – Levon Aronjan (örmény, 2797) 1 – 0 (Vezércsel, 47)